Opony bieżnikowane czy warto ?

Opony bieżnikowane czy warto ?

  Dariusz Marek

 (5313)    (56)    0

  Poradniki

Bardzo częstym problem przy wyborze opon terenowych jest to, jakie opony wybrać - nowe czy bieżnikowane?

Sprzedajemy  opony bieżnikowane, jak i nowe, ale nie odpowiem jednoznacznie na to pytanie, tylko postaram się rozwiać pewne wątpliwości.

Dobra opona terenowa powinna mieć jak najwięcej „mięsa”, dlatego lepiej jest zapłacić mniej i częściej wymienić oponę niż jeździć na niej do samego końca bieżnika. Każda opona, w której zostało mniej niż 8-9 mm bieżnika, ma  bardzo słabe właściwości terenowe.

Podczas jazdy w terenie  istnieje większe prawdopodobieństwo  uszkodzenia mechanicznego, rozdarcie lub przecięcie boku itp. Lepiej więc dokupić jedną oponę za niższą cenę.

       Jako ciekawostkę dodam, iż w 1998 roku prezydent USA Bill Clinton podpisał rozporządzenie zobowiązujące instytucje federalne do bieżnikowania opon samochodów służbowych. Opon regenerowanych używają samochody U.S. Postal Service, pojazdy wojskowe, taksówki, pojazdy przedsiębiorstw komunikacji miejskiej, a nawet autobusy szkolne. /Order 13101: "Greening The Government Through Waste Prevention, Recycling and Federal Acquisition"/

Fakt że sprzedawane przez nas opony terenowe Pneus Ovada mają dożywotnią gwarancję na odklejenie się bieżnika, jest kolejnym argumentem do stwierdzenia, że jest do dobry jakościowo produkt.

 Jeżeli chodzi natomiast o to, jaki typ opony zastosować żeby jak najlepiej spełniała nasze oczekiwania, to na wstępie muszę zaznaczyć, że nie ma opony, która bardzo dobrze radzi sobie w terenie, pozostaje cicha na asfalcie i dodatkowo  cechuje się dobrą przyczepnością na mokrej i zaśnieżonej nawierzchni. Do tego potrzebne są trzy różne opony: terenowa, szosowa letnia i szosowa zimowa.

Dla myśliwych, leśniczych i ludzi, którzy korzystają z samochodu do pracy w różnorodnym terenie oraz na asfalcie, polecamy bieżnik K2.

Jeżeli natomiast samochód wykorzystywany jest głównie rekreacyjnie i w celach sportowych najlepszym rozwiązaniem będzie nowy bieżnik  Plus 2 lub bardziej agresywny Extreme T3.

Jednocześnie, jeżeli samochód używany jest główne na asfalcie, a w teren wjeżdża okazyjnie, zalecam kupno opon szosowych.

Dla przykładu poniżej kilka zdjęć przedstawiających opony nowe VS bieżnikowane:

Opony terenowe nowe vs bieżnikowaneOpony terenowe nowe vs bieżnikowane

Opony terenowe mtOpony terenowe

 (5313)    (56)    0

Your comment has been sent successfully. Thanks for comment!
Leave a Comment
Captcha